Choď na obsah Choď na menu
 


Nebezpečné

1. 1. 2009

Toxoplazmóza a tehotenstvo bývajú často vyslovené jedným dychom a vystrašenej majiteľke mačky prezentované ako katastrofa v podobe časovanej bomby.

Čo je toxoplazmóza?

Pôvodcom nákazy je prvok Toxoplasma gondii, ktorý parazituje intracelulárne. Životný cyklus T. gondii je veľmi komplikovaný a je charakterizovaný zmenou hostiteľa prechodného a konečného. Človek sa infikuje nasledovnými vývojovými štádiami: Tachyzoity - vegetatívne formy parazita, rýchlo sa rozmnožujú a môžu napadnúť akúkoľvek bunku človeka alebo teplokrvných obratlovcov, s výnimkou erytrocytov. V priebehu tejto fázy sa tvoria protilátky, ktoré brzdia rýchlosť ich množenia. V tkanive sa vytvoria cysty s bradyzoity. Bradyzoity sú v cystách (tisíce až desaťtisíce). Nachádzame ich hlavne v svaloch, bránici, myokarde, v mozgu a na ďalsích miestach. Cysty sú rezistentné na vnútorné podmienky a preživajú aj pôsobením tráviacich enzymov. Sporozoity sú v oocystách vylučovaných mačkou domácou. Sú produktom sexuálneho rozmnožovania parazita v epitele tenkého čreva hostiteľa. Infikovaná mačka vylučuje veľké množstvo oocýst (až 10 miliónov denne) po dobu 1 - 3 týždňov. Mačka môže mať tiež systémovú infekciu. Vo vnútri hostiteľského organizmu v teple a vlhku, pôde alebo vo vode môžu oocysty T. gondii prežívať takmer rok.

Zdroj toxoplazmózy

Konečným hostiteľom toxoplazmózy sú mačkovité šelmy, hlavne mačky domáce. Toxoplazmóza sa však môže nachádzať aj u cicavcov, hlavne u hlodavcov alebo vtákov. Len u mačkovitých šeliem prekonáva T. gondii sexuálne štádium. Medzihostiteľmi T. gondii môžu byť kozy, ovce, králiky a iný hlodavci, prasce, kravy, kuratá a iné vtáky. U všetkých zvierat môžu byť prítomné infekčné štádiá v tkanive (svaloch alebo mozgu). Tkanivové cysty sú životaschopné dlhú dobu, snáď celý život zvieraťa.

Cesta prenosu

Primárna infekcia vzniká zhltnutím infekčných oocýst u detí pri hraní sa na miestach, kde mačky vylučujú, konzumáciou surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa, vodou kontaminovanou fekáliami mačiek, mliekom infikovaných kôz alebo kráv a pod. K transplacentárnemu prenosu dochádza u tehotných žien s rýchlo sa množiacimi tachyzoitmi v krvnom obehu, väčšinou pri primárnej infekcii. Vzácny je prenos transfúziou alebo transplantáciou. Prenos toxoplazmózy prebieha v kruhu. Mačky sa môžu nakaziť z potravinového raťazca, keď už bolo toxoplazmózou nakazené zviera, ktoré jej slúži ako potrava. Nákaza je možná napríklad z nedostatočne tepelne spracovaného, či surového ovčieho, alebo hovädzieho mäsa. Výživa hotovou potravou, alebo surovým hovädzím mäsom premrazeným pod –20°C aspoň 48 hodín a čisto bytový chov infekciu prakticky vylučuje.

Infekcia, ochorenie

Infekcia má inkubačnú dobu 5 – 23 dní a nie je prenosná z človeka na človeka. Väčšina infekcií je bez symptómov, avšak u imunodeficientných ľudí sú častejšie reaktivácie ochorenia. Zvýšená vnímavosť je u séronegatívnych ľudí. Akútne ochorenie toxoplazmózou býva u mačiek pomerne vzácne. Príznaky sú pri tom veľmi rôzne a môžu byť často zamenené za príznaky iných infekčných ochorení, čo môže viesť k nesprávnej liečbe. Horúčka v spojení s vracaním a silnou hnačkou ukazuje skôr na mačací mor, prejavy ochrnutia, kŕče, kŕčovité sťahovanie svalov a nervové problémy vyvolávajú podozrenie aj na zápal mozku a miechy, nádcha, kašel, dýchavičnosť a výtok z očí nasvedčujú na ochorenie dýchacích ciest. Ako u akútnej, tak aj u chronickej toxoplazmózy môže zriedkakedy prísť k potratom. Prenos choroboplodných zárodkov z materského zvieraťa na plody je zatiaľ vylúčený, zákonite dochádza k postnatálnej infekcii mačiatka.

Diagnóza

Nakoľko sa infekcia toxoplazmou neprejaví klinicky, musí diagnóze predchádzať úplná amnézia stravovacích a životných návikov. Vo výkaloch je možné preukázať prítomnosť oocýst. Táto metóda je neúčinná, pokiaľ je infekcia niekoľko mesiacov stará. Presné stanovenie diagnózy dosiahneme vyšetrením krvy. Nakoľko pri čerstvých infekciách býva výsledok negatívny, treba vyšetrenie opakovať o týždeň. Pri liečbe toxoplazmózy nemajú antibiotiká skoro žiadny účinok. Sulfonamidy, ako napríklad daraprim a iné odvodeniny pyrimidinu v spojení s liekmi, ktoré podporujú ich účinky, sa používajú najčastejšie. Epidemiologické opatrenia: Prevencia infekcie oocystami vylučovanými mačkami: - umývanie ovocia a zeleniny pred konzumáciou, - ochrana jedla pred muchami, švábmi a pod., - vyhnúť sa kontaktu s materiálmi, ktoré sú potencionálne kontaminované výkalmi mačiek, príp. Používanie rukavíc pri manipulácii s takýmito materiálmi, - dezinfikovať mačacie toalety vriacou vodou (5 minút) - doma chované mačky nekŕmiť surovým mäsom, ktoré nie je zohrievané minimálne na 70°C, alebo premrazené minimálne na mínus 20°C po dobu niekoľkých dní, odporúčame 48 hodín, vtedy sa usmrtítia zárodky v cystách. V chlade sú cysty schopné infikovať naďalej. Prevencia infekcie z mäsa, vajec a mlieka: - dostatočná tepeľná úprava mäsa, - dostatočná tepeľná úprava mäsa, - nedotýkať sa sliznice úst a očí pri manipulácii so surovým mäsom, - umývať kuchynské povrchy, ktoré prišli do styku so surovým mäsom, - variť vajce, nepiť nepasterizované a nezvarené mlieko. Prevencia infekcie alebo ochorenia tehotnej ženy: - pokiaľ vlastní mačky, počas tehotenstva neprichádzať do styku s výkalmi mačiek, - neprichádzať do styku s vonkajšími mačkami, - kŕmiť bytové mačky výsostne hotovou potravou, alebo hovädzím mäsom vhodne tepelne upraveným, - nejesť surové, alebo nedsostatočne tepelne upravené mäso, vajce, mlieko. Prevencia infekcie alebo ochorenia plodu u tehotnej ženy: - prevencia infekcie matky, - sérologické testovanie žien v riziku, - liečba akútnych infekcií v tehotenste znižuje možnosť prenosu T. gondii na plod až o 60 %, - stanovenie infekcie plodu pomocou ultrazvuku, amniocentézou a sérologickým vyšetrením vzorku krvy, - liečba plodu znižuje závažnosť ochorenia.Nákaza podlieha povinnému hláseniu.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.