Choď na obsah Choď na menu
 


Výber suchej či konzervovanej stravy má malý dopad na cukrovku

I keď je spoločnosť zvyknutá vidieť mačky obézne, mačka v strednom veku môže mať rôzne problémy vrátane diabetu, ktorý môže byť smrteľný. Príčiny cukrovky u mačiek ostávajú neznáme, i keď sa viedlo hodne diskusií ohľadne toho, či kŕmenie suchou stravou spôsobuje väčšie riziko vzniku diabetu. Nová štúdia univerzity v Missouri v Kolumbii svedčí o tom, že neprihliadajúc na typ stravy je prírastok na váhe veľmi dôležitý pri prevencii diabetu.

Výskumní pracovníci argumentujú tým, že suchá strava obsahujúca viac škrobu a sacharidov ako konzervovaná mačacia strava a nie je prirodzená pre mačky, ktoré sú anatomicky i fyziologicky stavané ako mäsožravce. Sacharidy predstavujú 30-40 % suchej mačacej stravy. Niektorí sú znepokojení tým, že táto neprirodzená strava je pre mačky škodlivá a vedie k zvýšenému výskytu cukrovky. Naopak konzervovaná mačacia strava má veľa bielkovín a je podobná prirodzenej strave mäsožravcov.

Granule verzur konzervy
Tím výskumníkov porovnáva vo svojej štúdii kolóniu mačiek z Kalifornie vychovanú na suchej strave s kolóniou mačiek z Nového Zélandu vychovanú na konzervovanej strave. Pri porovnaní testov krvných vzoriek, ktoré indikujú ako rýchlo po jedle sa glukóza dostane z krvi, výskumní pracovníci našli významné rozdiely medzi suchou a konzervovanou stravou.

Porovnali tiež výsledky u mačiek mladších ako 3 roky a mačiek starších ako 3 roky. Poukazujú tiež na to, že dovoliť mačke aby jedla dosť na to aby sa stala obéznou, je viac zdraviu škodlivé ako druh stravy.

Malé množstvá príliš veľkej energie vedú k prírastku na váhe. Výskumní pracovníci zistili, že mačky, ktoré sa stravujú konzervovanou stravou majú menšiu tendenciu stať sa obéznymi ako mačky so suchou stravou.

Mačka a nadváha
40 % mačiek v strednom veku má nadváhu či dokonca trpí obezitou. Pričom kocúr by mal vážiť medzi 4,5 až 5 kilogramami a mačka medzi 2,5 až 3,5 kg. Okrem toho mačky s nadváhou sú naklonené chorobám ako sú kožné choroby a niektoré druhy rakoviny. Pokiaľ sú mačky vykastrované a neplodné, majú tendenciu viac jesť a priberať na váhe. Výskumníci navrhujú v tomto období prísnejšie monitorovanie jedla a nedovoliť mačkám sa prejedať.

Najúčinnejšia vec, ktorú môžete urobiť je, že vy budete ten kto určuje, koľko vaša mačka zje. Mačka má mať len okolo 18 - 20 % telesného tuku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.